Gixxer.fi Foorumi
Gixxer.fi Foorumi Metura-Motors Oy Lonsin Akku
Syyskuu 11, 2010, 01:44:15 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Tervetuloa Gixxer.fi foorumille!
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kalenteri Gixxer.fi Galleria Kauppa Tekstiilit Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: [1]   Siirry alas
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: EU asiaa!!!  (Luettu 437 kertaa)
Lallu
VIP-Jäsen
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 27

Asuinpaikka: valkeala


« : Maaliskuu 08, 2010, 21:56:52 »

EU komissio aikoo saada abs:t pakollisiksi ja mikä mieltä ylentävää 100hv:n TEHORAJOITUKSEN kaikkiin uusiin pyöriin knuppel2 knuppel2 knuppel2 Ranskassa ois jo muka voimassa tälläinen systeemi??? Kaikkee ne keksii.. tickedoff Biken nettisivuilta bongasin..
tallennettu

k6 1000
maKe
VIP-Jäsen
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3943


Asuinpaikka: Äänekoski


« Vastaus #1 : Maaliskuu 08, 2010, 22:27:45 »

Nuo abs:t vielä menee jos on toteutettu yhtään järkevästi (uus bmw). Tehorajoituskaan ei ole kuin ajan kysymys kun niitäkin ohitellaan menemään.

Taitaa tulla pikkasen rahaa elektroniikkaguruille jotka tota rupeaa tutkimaan ja kaupallistamaan.
tallennettu

Lallu
VIP-Jäsen
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 27

Asuinpaikka: valkeala


« Vastaus #2 : Maaliskuu 09, 2010, 00:16:05 »

Joo,Bemarilla ja ilmeisesti Hondallakin toi absi järjestelmä futaa..,mutta mitä tulee noihin tehonrajoitus asioihin,niin kyllä mun mielestä tossa ruvetaan jo puuttumaan ihmisten perusoikeuksiin.. Itse haluan tehdä päätöksen millasella ja minkä tehosella mopettimella ajelen... Alkaa muistuttaan jotain DDR meininkiä,kauheeta holhousta angry
tallennettu

k6 1000
maKe
VIP-Jäsen
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3943


Asuinpaikka: Äänekoski


« Vastaus #3 : Maaliskuu 09, 2010, 19:07:23 »

Niihän tuo pitäskin mennä jos järkevästi ajateltas. Todellisuudessa asia menee niin että pyörän voi ostaa melkein kuka tahansa tunari, ja tästä syystä noita onnettomuuksiakin ja kuolemantapauksia kertyy vuosittain aika karmiva määrä.

Kai jos autotkin olis kaikki +500hv, niin kyllä ei varmaan kauaa katottas sitäkään touhua hyvällä kun jengi ajaa katutolppiin 24/7.
tallennettu

Lallu
VIP-Jäsen
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 27

Asuinpaikka: valkeala


« Vastaus #4 : Maaliskuu 09, 2010, 21:17:40 »

Kävin tos piruuttain läpi faktoja.Aken tilastojen mukaan vuosina 04-08 kuoli 137 motoristia ja sit rupesin lukee läpi moottori lehden sivuilta onnettomuus raportit samoilta vuosilta ja kyllä niitten raporttien perusteella voi sanoa,että kyllä määräävä tekijä noissa tapauksissa on ihan joku muu kuin se moottoriteho.. Suurin osa on näitä auto kääntyi eteen,mutkissa suistumisia eli arviointi,jarrutus virheitä,kännissä tai piri päissään tapahtuneita hölmöilyjä.. Ei tainnu olla vähemmän ku viis näitä "kuljettaja x kiihdytti voimakkaasti eturengas ylös kytkettynä grin menettäen pyörän hallinnan" ja siitä lepikkoon.. Jotenka johtopäätöksenä vois olla,että kyllä se härveli lähtee "kirjottaan" oli siin sitte se 100 tai 200 kaakkia,jos se pyörän hallinta on vähän niin ja näin.. Yllättävän mones oli muuten,et "jarrutti voimakkaasti takajarrulla" shocked,ei ihme et lipee.. Naureskelin tos mielessäni,ett jos tää säännös menis läpi ni on siel mopo kauppojen ovilla ruuhkaa,ku kaikki jonottaa niit viimesiä "täystehosia" grin
tallennettu

k6 1000
Jatu
Newbie
*
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 395


Asuinpaikka: Tampere


« Vastaus #5 : Maaliskuu 09, 2010, 21:23:05 »

Eiks jossain vaiheessa tehty jopa tutkimusta (?) tosta että suurin riskiryhmä on noi uudestaan nuoruuteensa heräävät jotka on B-kortin mukana saanu arpajaisissa sen A-kortinki ja lähdetään ajeleen asenteella "kyllä mä raisulla sillon seitkytluvullaki ajoin nahkakypärä päässä"... ?
tallennettu

ex GSX-R 600 -97

GSX-R 1000 K4
Lallu
VIP-Jäsen
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 27

Asuinpaikka: valkeala


« Vastaus #6 : Maaliskuu 09, 2010, 22:13:34 »

Juu,eihän tää rätkällä ajo mee ihan vanhan sanonnan mukaan "minkä nuorena oppii,sen vanhana taitaa".. Tietäähän sen ny ittekkin,että ne kevään ekat vedot on vähän semmoista "kohmeista",saati sitten jos välis on 10 tai 20 vuotta.. Ps.onkohan foorumilla muita arpajais voittajia ku meikä,taisin saada kortin about puol vuotta ennen ku suora a päätty,vois rapi perustaa uuden alaosaston gixxer.fi "varttuneet" 2funny T.37v.
tallennettu

k6 1000
Rapi
G#1
Ylläpitäjä
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3323


Asuinpaikka: Helsinki


« Vastaus #7 : Maaliskuu 09, 2010, 22:33:44 »

Ps.onkohan foorumilla muita arpajais voittajia ku meikä

o/
tallennettu
Puppe
VIP-Jäsen
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 236


Asuinpaikka: Kouvola


« Vastaus #8 : Maaliskuu 09, 2010, 23:39:55 »

Voi olla, että Italian suunalta saattaa tuollaisia 100hv tehorajoituksia vastaan nousta vähän älämölöä tai voisi ainakin kuvitella että Ducati ja Aprilia eivät välttämättä tuota asiaa ihan helposti niele ja onhan noita eurooppalaisia mp-tehtaita vielä lisäksi Triumph ja KTM. Taitaapa jopa bemarikin valmistaa jonkinmoisia panssarivaunuja joita myös moottoripyöriksi jotkut kutsuvat.

Luotan siihen, että nämä valmistajat tuovat oman kantansa tuollaisia tehorajoituksia vastaan riittävän selvästi ilmi ja pyrkivät vaikuttamaan ettei tuollaiset mene läpi. Ja jos nyt niin ikävästi kävisi, että tuollainen väkisin murjotaan läpi niin toivottavasti se koskee vain uusia moottoripyöriä eli "vanhoja" ei tarvitse ruveta kuristamaan.
« Viimeksi muokattu: Maaliskuu 09, 2010, 23:47:17 kirjoittanut Puppe » tallennettu

kuju
VIP-Jäsen
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 68

Asuinpaikka: Helsinki


« Vastaus #9 : Maaliskuu 10, 2010, 08:20:14 »

Lainaus käyttäjältä: Lallu
.onkohan foorumilla muita arpajais voittajia ku meikä,taisin saada kortin about puol vuotta ennen ku suora a päätty
Ite kuulun taas ensimmäisten joukkoon ketkä ei saanut A-korttia automaattisesti. Sillä sitä sitten viime kesänä kökötettiin koulun penkillä tyyppien kanssa keiden isä olisin voinut olla ikäni puolesta 2funny
T.37
tallennettu
Lallu
VIP-Jäsen
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 27

Asuinpaikka: valkeala


« Vastaus #10 : Maaliskuu 12, 2010, 23:03:01 »

Hyvä,että jaksoit vielä vaivautua koulun penkille.. afro
tallennettu

k6 1000
Sivuja: [1]   Siirry ylös
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!
Yhteistyökumppanit
Only Fast Oy MP-Purkuosat Tommiengineering.com

Komentaja.com